Kalkulacje rynkowej wysokości opłat licencyjnych
- Strona główna
- Kalkulacje rynkowej wysokości opłat licencyjnych
Określenie rynkowej wysokości stopy opłat licencyjnych jest kluczowym elementem nie tylko wycen marek czy technologii, ale przede wszystkim służy określeniu rozliczeń pomiędzy licencjodawcami i licencjobiorcami. Wskazane rozliczenia występują zarówno pomiędzy podmiotami powiązanymi, jak i niepowiązanymi a ustalenie rynkowej wysokości stopy opłat licencyjnych ma wpływ na bezpieczeństwo podatkowe (w przypadku podmiotów powiązanych), jak również racjonalność rozliczeń z tytułu wykorzystania technologii bądź marki.
Dodatkowo coraz częściej metoda opłat licencyjnych wykorzystywana jest do wyceny szkód z tytułu naruszenia praw do marki bądź technologii, co w efekcie oznacza, że niezbędne jest oszacowanie rynkowej stopy opłat licencyjnych, która pozwoli na oszacowanie wysokości szkody poniesionej przez poszkodowanego.
Opracowana przez VOLANTE metoda szacowania opłat licencyjnych opiera się na wieloletnim doświadczeniu a także wykorzystywaniu w tym celu specjalistycznych baz danych zawierających informacje o umowach licencyjnych tj. Royalty Statistics i RoyaltyRange, bazach danych w zakresie rentowności sektorów tj. Bisnode, Infoverity, CSIMarket, a także bazach danych dotyczących rejestracji znaków towarowych, patentów i wzorów użytkowych tj. TMview, Euipo i UPRP.
W pierwszym etapie związanym z porównaniami rynkowymi dokonujemy oszacowania stopy opłat licencyjnych na podstawie porównania bezwzględnej wysokości opłat licencyjnych dla transakcji porównywalnych, który pozwala na oszacowanie stopy opłaty licencyjnej adekwatnej do stopy opłat, która ukształtowała by się dla oszacowanej siły marki bądź jakości technologii na rynku porównawczym.
W zależności od celów sporządzenia kalkulacji rynkowej wysokości stopy opłat licencyjnych bazujemy bądź na danych statystycznych związanych z daną branżą, bądź na konkretnych transakcjach porównywalnych.
Drugi etap opiera się na metodzie podziału zysku (ang. split profit), w której dokonujemy odpowiedniej korekty wcześniej uzyskanej stopy opłaty licencyjnej o zależność pomiędzy wysokością opłat licencyjnych a uzyskiwaną rentownością w porównywalnym sektorze.
Trzeci etap związany jest z korektami dotyczącymi poziomu zaawansowania pracami nad technologią (gotowości technologii pod względem technicznym i produkcyjnym) bądź roli, którą spełnia marka (rola główna bądź pomocnicza).
W efekcie uzyskujecie Państwo obiektywną opinię o rynkowej wysokości stopy opłat licencyjnych, która uwzględnia:
- wpływ jakości technologii bądź siły marki na działalność licencjodawcy i licencjobiorcy, z uwzględnieniem dodatkowych cech technologii bądź marki,
- wysokość udziału stóp opłat licencyjnych w wynikach podmiotów w sektorze o porównywalnych głównych parametrach przyjętego modelu biznesowego w zakresie kształtowania cen i potrzeb kapitałowych,
- wysokość udziału udział stopy opłat licencyjnych w wynikach potencjalnego licencjobiorcy.
Tym samym sporządzane przez nas analizy rynkowej wysokości stopy opłat licencyjnych stanowią źródło informacji nie tylko o samej ich wysokości, ale również warunkach rynkowych panujących na sektorze bądź branży z uwzględnieniem kluczowych cech przedmiotu transakcji.
Przykładowe projekty zrealizowane przez naszą firmę z zakresu rynkowej wysokości stopy opłat licencyjnych:
- Grupa Azoty S.A. – oszacowanie opłaty licencyjnej dla marki “Grupa Azoty” na potrzeby cen transferowych
- Polski Fundusz Rozwoju S.A. – oszacowanie opłat licencyjnych dla marki “PFR” na potrzeby cen transferowych
- KRUK S.A. – oszacowanie opłat licencyjnych dla oprogramowania na potrzeby cen transferowych
- Polska Agencja Żeglugi Powietrznej – oszacowanie opłat licencyjnych dla oprogramowania na potrzeby transakcyjne
FAQ
Masz pytania?
Mamy odpowiedzi!
Oszacowania opłat licencyjnych powinny uwzględniać indywidualną charakterystykę firmy, a także branży. W naszej pracy bierzemy pod uwagę konkretne transakcje, które mogą zostać porównane do sytuacji, na jakiej potrzeby przeprowadzane są kalkulacje. Uwzględniamy również dane statystyczne dotyczące danej branży. W celu pozyskania takich informacji korzystamy ze specjalistycznych baz danych, w których dostępne są informacje o umowach licencyjnych. Dzięki temu wykonywane przez nas analizy porównawcze w zakresie opłat licencyjnych przynoszą rzetelne, wiarygodne dane, które mogą zostać skutecznie wykorzystane przez dany podmiot na rynku.
Zmiany technologiczne mają istotny wpływ na wysokość opłat licencyjnych, w związku z czym powinny zostać uwzględnione podczas oszacowania. Nowo powstające technologie mogą wypierać z rynku te starsze i sprawiać, że będą one mniej atrakcyjne, w związku z czym obniżka opłat licencyjnych może być uzasadniona z punktu widzenia rynkowego. Na zmianę cen może wpływać też zwiększenie elastyczności i możliwości poszczególnych podmiotów spowodowane rozwojem technologicznym.
Profesjonalne wyceny oraz oszacowania stóp opłat licencyjnych przeprowadzamy w oparciu o właściwe standardy wycen.. W przypadku opłat licencyjnych opieramy się przede wszystkim na naszym wieloletnim doświadczeniu oraz posiadanym dostępie do specjalistycznych baz danych zawierających informacje o umowach licencyjnych. W uproszczeniu nasze prace można podzielić na trzy etapy. W pierwszym z nich analizujemy przedmiot oszacowania oceniając jego jakość i kluczowe cechy, w drugim pracujemy głównie nad znalezieniem porównywalnych transakcji rynkowych, w trzecim uwzględniamy niezbędne korekty dotyczące rentowności, współwystępowania z innymi składnikami kapitału intelektualnego, czy ograniczeń wynikających z docelowych zapisów umowy licencyjnej. Polecamy także nasze usługi doradcze przy sprzedaży spółki.
Ze względu na stopień skomplikowania całego procesu oszacowania stopy opłaty licencyjnej, jak również konieczność posiadania dostępu do specjalistycznych baz danych, zdecydowanie warto zlecić to wyspecjalizowanej, doświadczonej firmie zewnętrznej, jak np. Volante. Dodatkowym czynnikiem, który powoduje, że polecamy zdecydowanie się na ten krok, jest coraz częściej zachodząca konieczność oszacowania wysokości szkody związanej z naruszeniem praw do marki bądź technologii Metodyka wykorzystana w procesie oszacowania musi być więc wiarygodna, aby nie została podważona przez strony postępowania sądowego lub instytucje państwowe.
Zalecana częstotliwość aktualizacji stóp opłat licencyjnych w transakcjach pomiędzy podmiotami niepowiązanymi jest kwestią indywidualną, zależną zarówno od specyfiki samej firmy, jak i danej branży. Wpływają na to zarówno pojawiające się innowacje technologiczne, zmiany w zakresie specyfiki produktów, znaczące poniesienie się lub spadek marż, jak i ewentualne zmiany legislacyjne narzucane przez instytucje krajowe bądź europejskie. Eksperci uwzględniają pod tym względem też zdarzenia ważne dla całego rynku – pojawienie się nowych konkurentów, czy kryzysy. Po każdej większej zmianie tego rodzaju warto zdecydować się na aktualizację kalkulacji opłat licencyjnych najszybciej, jak będzie to możliwe. W przypadku zaś transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi, należącymi do jednej grupy kapitałowej, bądź posiadających tego samego właściciela, aktualizację należy przeprowadzać co najmniej raz na 3 lata, o ile nie zajdzie jedna z przesłanek wskazanych wcześniej, która skróci ten okres.
Nasi klienci
Wiedza i doświadczenie, które zdobyliśmy na przestrzeni wielu lat, pomogła znanym firmom, zapewniając im konkretne wyniki i rozwój.