Analizy porównawcze (benchmarki) na potrzeby cen transferowych w zakresie opłat licencyjnych

  1. Strona główna
  2. Analizy porównawcze (benchmarki) na potrzeby cen transferowych w zakresie opłat licencyjnych

Zgodnie z treścią art. 9a ust. 2c ustawy o CIT, analiza danych porównawczych powinna zawierać dane porównywalne o podmiotach mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli dane są dla podatnika dostępne. W przypadku braku danych do przeprowadzenia analizy danych porównawczych, podatnik załącza do dokumentacji podatkowej opis zgodności warunków transakcji oraz innych zdarzeń, ustalonych z podmiotami powiązanymi, z warunkami, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty.

Mając na względzie treść cytowanego powyżej przepisu, wskazać należy, że w pierwszej kolejności niniejszy opis powinien zawierać uzasadnienie braku danych porównywalnych o podmiotach mających siedzibę lub zarząd na terytorium RP, które pozwoliłyby w sposób prawidłowy przeprowadzić analizę danych porównawczych.

Niestety nie są prowadzone bazy danych zawierające informacje o wysokości stóp opłat licencyjnych przez podmioty posiadające siedzibę lub zarząd na terytorium RP. Tym samym z reguły nie jest możliwe zrealizowanie analizy porównawczej, a wyłącznie opis zgodności w oparciu o dane porównywalne dla rynku globalnego. Przeprowadzenie analizy zgodności transakcji związanej z udzieleniem licencji na korzystanie ze znaku towarowego bądź technologii przez pomiot powiązany wymaga:

  • określenia typu licencjonowanej własności intelektualnej i przeszukanie baz danych (m.in. Royalty Range) pod kątem typu własności intelektualnej w największym stopniu odpowiadającym przedmiotowi transakcji,
  • analizy przedmiotu poszczególnych umów licencyjnej i odrzucenie transakcje, które dotyczą skrajnie odmiennych transakcji,
  • weryfikacji powiązań pomiędzy stronami transakcji i odrzucenie transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi,
  • analizy funkcjonalnej poszczególnych wyłonionych transakcji i porównania do funkcji spełnianych przez podmioty powiązane w przedmiotowej transakcji.

Kolejne etapy są zbliżone do kalkulacji rynkowej wysokości opłat licencyjnych, które obejmują konieczność weryfikacji rentowności sektora w Polsce z rentownością sektora w krajach, z których pochodzą transakcje porównywalne .

Ostateczne opracowana przez nas analiza porównawcza  daje wiarygodne wyniki, które spełniają wymogi rozporządzeń wykonawczych do przepisów o cenach transferowych tj. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji cen transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1195) i Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie cen transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1444).

Przykładowe projekty zrealizowane przez naszą firmę z zakresu rynkowej wysokości stopy opłat licencyjnych na potrzeby cen transferowych:

  • Sindbad Sp. z o.o. – analiza porównawcza stopy opłat licencyjnych dla marki “Sindbad”
  • Grupa Azoty S.A. – analiza porównawcza stopy opłat licencyjnych dla marki “Grupa Azoty”
  • Izoblok S.A. – analiza porównawcza stopy opłat licencyjnych dla marki “Izoblok”
  • Integart Sp. z o.o. – analiza porównawcza stopy opłat licencyjnych dla 7 marek
FAQ

Masz pytania?
Mamy odpowiedzi!

Podczas ustalania opłat licencyjnych na potrzeby cen transferowych wykorzystywane są zarówno dane rynkowe, jak i dane wewnętrzne. Stosuje się informacje pozyskane podczas badań rynku, czy informacje na temat opłat pobieranych za podobne licencje przez inne podmioty. W kwestii danych wewnętrznych firmy należy wziąć pod uwagę opłaty licencyjne pobierane przez nią w ramach innych transakcji, a także koszty, z jakimi wiąże się utrzymanie licencjonowanych praw. Jeśli chcesz, aby prace zostały przeprowadzone rzetelnie i w oparciu o wiarygodne dane, zachęcamy do wyceny przez specjalistów Volante. Oferujemy również doradztwo przy sprzedaży firmy, a także szereg innych usług z zakresu doradztwa biznesowego.

Transakcje porównawcze muszą wykazywać się cechami podobnymi do badanego przedmiotu analiz. Pod uwagę bierze się takie kryteria, jak podobieństwo produktu lub usługi, podobieństwo rynku, na którym działają, czy też podobieństwo związane ze strategią licencjonowania. Każdorazowo dla uzyskania jak największej rzetelności i wiarygodności danych specjaliści przeprowadzający analizy dobierają transakcje porównawcze w sposób indywidualny, uwzględniając charakterystykę konkretnej sytuacji. W związku z tym zachęcamy do skorzystania z naszych usług. Polecamy również przeprowadzane przez nas oszacowania opłat licencyjnych.

Każda zmiana przepisów, a także ich interpretacji może prowadzić do konieczności modyfikacji sposobu czy zakresu analiz, w związku z czym konieczna będzie aktualizacja danych. Warto w związku z tym śledzić informacje dotyczące ewentualnych zmian prawnych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat i zastanawiasz się, czy nie doszło do istotnych zmian, które mogą powodować konieczność zaktualizowania analiz, skontaktuj się z nami, a nasi specjaliści udzielą odpowiedzi na Twoje pytania.

Istnieje wiele baz danych dostępnych w ramach narzędzi komercyjnych, które mogą ułatwić przygotowanie analiz porównawczych opłat licencyjnych. Nie są jednak prowadzone bazy danych zawierające informacje dotyczące podmiotów mających siedzibę na terenie Polski. Z tego powodu możliwe jest w takim przypadku jedynie przygotowanie opisu zgodności na podstawie danych porównywalnych dla rynku globalnego. Wśród najważniejszym baz danych wyróżnić można Royalty Rates, Royalty Statistics, czy KTMine.

Dla uzyskania miarodajnych danych konieczne jest uwzględnienie specyfiki lokalnego rynku. Z tego powodu specjaliści odnoszą się przede wszystkim do udziału stopy opłaty licencyjnej na rynku, na którym jest ona zawierana. Biorąc pod uwagę fakt, że 8 na 10 transakcji prezentowanych w bazach danych dotyczy rynku USA, niezbędna jest więc za każdym razem ocena w jakim stopniu opłata licencyjna oddziałuje na rentowność przeciętnego podmiotu na tym rynku. W konsekwencji uzyskuje się informację o wpływie danego składnika aktywów niematerialnych na działalność licencjobiorcy.

Nasi klienci

Wiedza i doświadczenie, które zdobyliśmy na przestrzeni wielu lat, pomogła znanym firmom, zapewniając im konkretne wyniki i rozwój.