Analizy porównawcze (benchmarki) na potrzeby cen transferowych
- Strona główna
- Analizy porównawcze (benchmarki) na potrzeby cen transferowych
Podstawowym warunkiem umożliwiającym odwołanie się do warunków transakcji pomiędzy podmiotami niepowiązanymi jest ich porównywalność z transakcjami, które podlegają weryfikacji pod kątem zgodności ich warunków z warunkami rynkowymi. Porównywalność ta powinna w pierwszej kolejności dotyczyć samego przedmiotu transakcji (cechy fizyczne), a także innych warunków determinujących pełnione przez strony transakcji funkcje i ponoszone ryzyka. Zakres wymogów dotyczących porównywalności zależy od metody weryfikacji wartości rynkowej transakcji.
Sporządzamy analizy porównawcze w oparciu o przepisy:
- ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity, Dz. U. z 2016 r. poz. 1888 ze zm., dalej: „Ustawa CIT”),
- rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji cen transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1195) i rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie cen transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1444),
- wytycznych w sprawie cen transferowych dla przedsiębiorstw wielonarodowych oraz administracji podatkowych – Raport Komitetu Spraw Podatkowych OECD (dalej: „Wytyczne OECD”).
Wskazane powyżej rozporządzenie przewiduje, iż w celu weryfikacji wartości rynkowej przedmiotu transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi należy zastosować informacje o cenach (marżach lub zyskach) w transakcjach pomiędzy podmiotami niezależnymi.
Porównanie takie może mieć dwojaki charakter:
- porównanie wewnętrzne (porównanie cen warunków transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi z warunkami transakcji tych podmiotów z podmiotami niezależnymi) lub
- porównanie zewnętrzne (porównanie warunków transakcji ustalonych przez inne niezależne podmioty w porównywalnych transakcjach).
Zgodnie z wytycznymi Rozporządzenie do sporządzania analiz porównawczych stosujemy następujące metody:
1. Metody tradycyjne:
- Metoda porównywalnej ceny niekontrolowanej
- Metoda „koszt-plus”
- Metoda ceny odsprzedaży
2. Metody zysku transakcyjnego:
- Metoda podziału zysków
- Metoda marży transakcyjnej netto
Dowiedz się więcej o metodach stosowanych w analizach porównawczych.
Przykładowe projekty zrealizowane przez naszą firmę z zakresu analiz porównawczych:
- KRUK S.A. – opracowanie analiz porównawczych dla 3 transakcji
- Sindbad Sp. z o.o. – opracowanie analiz porównawczych dla 7 transakcji
- Izoblok S.A. – opracowanie analiz porównawczych dla 1 transakcji
Nasi klienci
Wiedza i doświadczenie, które zdobyliśmy na przestrzeni wielu lat, pomogła znanym firmom, zapewniając im konkretne wyniki i rozwój.