Wycena oprogramowania
- Strona główna
- Wycena oprogramowania
Wycena oprogramowania i licencji
Wycena wartości systemów informatycznych i oprogramowania (rozumianych jako autorskie prawa majątkowe do programu komputerowego) realizowana jest najczęściej na potrzeby pozyskania finansowania, podejmowaniem decyzji inwestycyjnych, transakcji związanych ze sprzedażą oprogramowania bądź szacowania wartości licencji na oprogramowanie. Z tego powodu w naszych wycenach, wzorujemy się na metodach o utrwalonej renomie na najbardziej rozwiniętych rynkach tj. Constructive Cost Model II, a także stosujemy Międzynarodowe Standardy Wycen IVS 2023:210 “Aktywa niematerialne”.
W zakresie wyceny systemów informatycznych i oprogramowania realizujemy:
- wyceny komercyjnych systemów informatycznych
- wyceny oprogramowania wytworzonego wewnętrznie na potrzeby grup kapitałowych wraz z szacowaniem stopy opłat licencyjnych należnych z tytułu korzystania z tych systemów,
- wyceny portali internetowych, zarówno z obszaru e-commerce, jak również serwisów informacyjnych,
- wyceny gier komputerowych i aplikacji na telefony.
W zakresie szacowania wysokości licencji na oprogramowanie w zależności od potrzeb dokonujemy:
- analizy dobrych praktyk rynkowych w zakresie sposobów licencjonowania danego oprogramowania, w tym poprzez uwzględnienie licencji wieczystej (nabycia licencji) i terminowej (najmu licencji), licencji na użytkownika, stanowisko bądź serwer oraz opłat gwarancyjnych i serwisowych
- analizy przekazanej przez klienta strategii licencjonowania bądź współtworzymy z klientem strategię licencjonowania uwzględniającej oczekiwaną stopę zwrotu, wielkość rynku, liczbę użytkowników,
- weryfikacji benchmarków rynkowych na potrzeby określenia rynkowej oczekiwanej stopy zwrotu, w szczególności na potrzeby transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi,
- określenie przedziału wartości licencji w oparciu o modele analizy statystycznej (model Monte Carlo) dla każdego z przyjętych wariantów.
Posiadamy bardzo duże doświadczenie w zakresie zarówno wycen oprogramowania, jak i szacowania wysokości licencji na oprogramowanie co sprawia, że nasze wyceny są są uznawane zarówno przez banki, biura maklerskie, urzędy skarbowe, jak również prywatnych inwestorów.
Przykładowe projekty zrealizowane przez naszą firmę z zakresu wyceny systemów informatycznych:
- The Farm 51 Group S.A. – wycena gry na potrzeby zabezpieczenia emisji obligacji
- Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. – wyceny systemu informatycznego na potrzeby transakcyjne
- KRUK S.A. – wycena systemu informatycznego na potrzeby cen transferowych wraz z oszacowaniem wysokości licencji
- Skąpiec.pl – wycena serwisu e-commerce jako składnika zorganizowanej części przedsiębiorstwa
- Polska Grupa Farmaceutyczna S.A. – wycena systemów IT jako składników zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a także wysokości licencji na oprogramowanie
FAQ
Masz pytania?
Mamy odpowiedzi!
Profesjonalna wycena oprogramowania wymaga dostosowania metod do danej sytuacji, a także dokładnego zapoznania się ze szczegółami. Wpływ na czas trwania wyceny ma m.in. ilość danych, które należy przeanalizować, a także cel, w jakim wycena jest przeprowadzana. W związku z tym każdorazowo proces może różnić się w zakresie długości trwania. Najbardziej skomplikowane sytuacje, wymagające dużych i skomplikowanych nakładów pracy, mogą powodować, że do stworzenia rzetelnej wyceny niezbędnych będzie nawet dwa miesiące. Z tego powodu do każdego z naszych klientów podchodzimy w sposób indywidualny. Skontaktuj się z nami i opowiedz nam, czego potrzebujesz, a poinformujemy Cię o wszystkich szczegółach, a także oszacujemy ilość potrzebnego nam czasu. Dzięki temu masz pewność, że wykonana wycena przez Volante będzie zawsze rzetelna i oparta o szczegółowe, wiarygodne dane.
Podczas procesu wyceny oprogramowania konieczne jest przeanalizowanie i dostosowanie działań do wielu czynników. Bierzemy pod uwagę m.in. praktyki rynkowe w zakresie licencjonowania danego oprogramowania, a także analizujemy strategię licencjonowania. Konieczne może być również wykorzystanie odpowiednich modeli statystycznych. Wyceny technologii informatycznych, które kategoryzowane są jako autorskie prawa majątkowe do oprogramowania, wymagają indywidualnego podejścia do przedmiotu wyceny, w związku z czym zawsze również kryteria wyceny są dobierane odpowiednio do danej sytuacji.
Systemy informatyczne i oprogramowanie są traktowane przez polski system prawny tak samo, jak utwory, w związku z czym są przedmiotem prawa autorskiego. Powoduje to, że są chronione nawet wówczas, gdy nie są dokończone. Mogą być w związku z tym przedmiotem transakcji, co sprawia, że ich wycena może okazać się niezbędna. Autorzy mogą jej potrzebować również w celu pozyskania inwestowania na dokończenie danej technologii, czy oprogramowania. Kierujemy się w tym zakresie metodami respektowanymi przez podmioty na całym świecie, a także zasadami, jakie uwzględniają Międzynarodowe Standardy Wycen IVS 2023:210 “Aktywa niematerialne”. Dzięki temu wykonywane przez naszych specjalistów wyceny oprogramowania są rzetelne i dopasowane do indywidualnego charakteru sytuacji, w tym ewentualnego oprogramowania niedokończonego.
Jeśli dochodzi do nieograniczonego czasowo przeniesienia praw, które jest porównywalne do umowy sprzedaży, nabywca zyskuje również prawo do kodu źródłowego. W takim przypadku będzie on wpływać na wycenę danego oprogramowania. Każdorazowo sytuacja wymaga więc wnikliwej analizy uwzględniającej indywidualne czynniki danej sprawy. Jeśli wycena wartości kodu źródłowego okaże się konieczna, specjaliści z firmy Volante są również do Twojej dyspozycji.
Licencja open-source jest w praktyce umową, która także uwzględnia zasady korzystania z danego oprogramowania. W związku z tym strony ją zawierające są chronione. Powoduje to, że wycena oprogramowania open-source może być konieczna m.in. na potrzeby postępowania sądowego. Również w takiej sytuacji warto zwrócić się po pomoc do doświadczonych specjalistów z firmy Volante.
Nasi klienci
Wiedza i doświadczenie, które zdobyliśmy na przestrzeni wielu lat, pomogła znanym firmom, zapewniając im konkretne wyniki i rozwój.