Testy na utratę wartości zgodnie z MSR 36 i MSR 28
- Strona główna
- Testy na utratę wartości zgodnie z MSR 36 i MSR 28
Trwała utrata wartości jest to przewidywana w przyszłości, na podstawie wiarygodnych prognoz, mniejsza aniżeli wykazana w bilansie, wartość aktywów. Definicja tego zjawiska w ustawie o rachunkowości brzmi następująco: „Trwała utrata wartości zachodzi wtedy, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że kontrolowany przez jednostkę składnik aktywów nie przyniesie w przyszłości w znaczącej części lub w całości przewidywanych korzyści ekonomicznych.”
Przeprowadzamy testy na utratę wartości zgodnie z:
- MSR 36 – w zakresie wartości firmy pochodzącej z konsolidacji, wartości niematerialnych i prawnych, rzeczowych aktywów trwałych, udziałów / akcji w innych podmiotach wyceniane w cenie nabycia, nieruchomości inwestycyjnych wycenianych w cenie nabycia pomniejszonej o dotychczasowe umorzenia,
- MSR 28 – w zakresie inwestycji w jednostkach stowarzyszonych i wspólnych przedsięwzięciach,
Przykładowe projekty zrealizowane przez naszą firmę z zakresu testów na utratę wartości:
- Mennica Polska S.A. – przeprowadzanie corocznych testów na utratę wartości znaku towarowego
- Elektrobudowa S.A. – przeprowadzanie corocznych testów na utratę wartości udziałów w spółkach powiązanych
- Pamapol S.A. – przeprowadzanie corocznych testów na utratę wartości udziałów w spółkach powiązanych, znaków towarowych a także zgodnie z MSSF 1
FAQ
Masz pytania?
Mamy odpowiedzi!
Test na utratę wartości powinien zostać przeprowadzony zgodnie z wytycznymi w zakresie sprawozdawczości finansowej obowiązującymi w w danym kraju, jak i też z obowiązującymi krajowymi i międzynarodowymi standardami wycen. Umożliwia to uzyskanie wiarygodnych wyników, które będą respektowane zarówno przez państwowe, jak i zagraniczne instytucje. W Polsce kryteria te określa Ustawa o rachunkowości bądź Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) – stosowane przez spółki publiczne.
Zasady stosowane w rachunkowości zakładają, że wycena składnika aktywów powinna być przeprowadzana z zachowaniem ostrożności, aby nie doszło do zawyżenia wartości tego składnika . Ujęcie aktywów w bilansie powinno zatem uwzględniać korektę ich wartości, jeśli zachodzą przesłanki, przez które można zakładać, że dany składnik aktywów nie przyniesie zakładanych korzyści ekonomicznych w przyszłości. Ocenę tego zjawiska umożliwiają właśnie przeprowadzane przez nas testy na utratę wartości i to w wyniku wystąpienia takich przesłanek należy po nią sięgnąć.
Można wymienić kilka podstawowych przyczyn utraty wartości aktywów, które jest w stanie wykazać test na utratę wartości aktywów:
- szybsza niż pierwotnie zakładano odnotowana utrata wartości rynkowej danego składnika aktywów, np. uszkodzenie,
- zmiany rynkowe, technologiczne, gospodarcze lub prawne, które powodują zmiany sposobu, ograniczenie lub uniemożliwienie wykorzystania danego składnika aktywów.
Jeśli dojdzie do utraty wartości aktywów, konieczne może być sporządzenie odpisu aktualizującego i umieszczenie go w księgach rachunkowych. Zależy to od charakteru aktywów oraz wielkości stwierdzonej utraty wartości. Możesz mieć pewność, że jeśli możliwa jest w przypadku Twojego przedsiębiorstwa utrata wartości, test to jedynie część pomocy, na jaką możesz liczyć ze strony naszych ekspertów. Wesprzemy również w zakresie ewentualnych skutków księgowych i podpowiemy, jakie kroki będą konieczne.
Zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej, każda spółka sporządzająca sprawozdanie finansowe powinna przeprowadzić test na utratę aktywów wykazanych w sprawozdaniu finansowym wraz z końcem każdego okresu sprawozdawczego bądź wyjątkowo również na potrzeby sprawozdań śródokresowych. Warto zdecydować się na niego też każdorazowo, gdy zachodzą przesłanki, wskazujące na to, że może dojść do utraty wartości, np. zbliżające się zmiany prawne, pogorszenie wyników, wzrost stóp procentowych, czy gorsze niż zakładane wyniki ekonomiczne danego składnika aktywów.
Wycena aktywów jest przeprowadzana przede wszystkim przed postępowaniami sądowymi oraz dużymi zmianami zachodzącymi w przedsiębiorstwie – sprzedażą danego składnika aktywów, czy restrukturyzacją. Testy na utratę wartości aktywów są natomiast narzędziem, które służy w bieżącej działalności firmy. Zgodnie z przyjętymi standardami, najczęściej powinno się je przeprowadzać na koniec okresu sprawozdawczego.
Nasi klienci
Wiedza i doświadczenie, które zdobyliśmy na przestrzeni wielu lat, pomogła znanym firmom, zapewniając im konkretne wyniki i rozwój.