Wycena spółki

  1. Strona główna
  2. Wycena spółki

Nasza firma specjalizuje się w wycenach przedsiębiorstw.

Mamy bogate doświadczenie w wycenach spółek różnej wielkości (zarówno dużych spółek giełdowych, jak i małych przedsiębiorstw rozliczających się za pomocą księgi przychodów i rozchodów) z różnych branż (m.in. internetowej, energetycznej, budowlanej, IT, chemicznej, spożywczej, ochrony środowiska i wielu innych) oraz różnymi metodami. Co ważne, wycena spółki pozwala również na określenie wyceny udziałów czy też wyceny akcji przedsiębiorstwa.

Wycena spółki jest przeprowadzana przy wykorzystaniu następujących metod:

  • dochodowych wycena spółki w tym przypadku oznacza analizę potencjału rozwojowego firmy i możliwości generowania dochodów w przyszłości (m.in. metodą DCF – discounted cash-flow jak i innymi metodami bazującymi na ocenie wolnych przepływów pieniężnych),
  • porównawczych – przy wycenie spółki szacujemy wartość spółki na podstawie wartości spółek porównywalnych (metodami mnożników giełdowych oraz transakcji porównywalnych),
  • majątkowych – przy wycenie spółki badamy wartość majątku spółki oraz jej zobowiązań (m.in. metodą skorygowanych aktywów netto lub metodą likwidacyjną).

Wycena spółki – jak wygląda proces wyceny

Wybór konkretnych metod wyceny spółki, jak też sam proces określania jaka jest wartość spółki, jest zindywidualizowany dla każdego projektu, którego celem jest wycena przedsiębiorstwa. Istotna przy tym jest zarówno branża i specyfika działalności danej spółki, jak również cel wyceny. Bardzo istotne w procesie wyceny jest dla nas zidentyfikowanie oraz zrozumienie najważniejszych czynników, które wpływają na wartość przedsiębiorstwa. Jest to możliwe dzięki dogłębnej analizie danych finansowych spółki, jak również dzięki informacjom pozyskanym w trakcie spotkań z Zarządem. Ponadto pod uwagę bierzemy elementy nie związane wprost z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa, lecz z planowaną transakcją, m.in.: potencjalne efekty synergii z nabywcą udziałów/akcji, płynność czy też zbywalność udziałów (akcji) i procent udziału w kapitale, który jest zbywany.

Wycena spółki – struktura raportu

Wyniki wyceny spółki przedstawiamy w formie raportu prezentującego również zastosowaną metodologię prac oraz przyjęte założenia. Wycena spółki w raporcie jest opisana w sposób logiczny, przejrzysty, oraz zrozumiały i jest zgodna z Międzynarodowymi Standardami Wyceny według The International Valuation Standards Council (IVSC) oraz Krajowym Standardem Wyceny Specjalistycznym (KSWS) – Ogólne zasady wyceny przedsiębiorstw, rekomendowanym standardem wyceny przez Stowarzyszenie Biegłych Wyceny Przedsiębiorstw w Polsce. Co również istotne, nasza wycena spółki jest respektowana przez organy podatkowe oraz sądowe, a my gwarantujemy potencjalną obronę wyceny przed wszelkimi podmiotami ją weryfikującymi.

Przykładowe projekty zrealizowane przez naszą firmę z zakresu wyceny spółek:

  • Archicom S.A. – wycena 48 spółek należących do grupy kapitałowej Archicom, w procesie restrukturyzacji grupy, w związku z planowanym debiutem giełdowym,
  • PELION S.A. – kilkanaście projektów w zakresie wycen spółek największego polskiego holdingu farmaceutycznego (ponad 10 mld zł przychoów) na potrzeby sprzedaży oraz transakcji wewnątrz grupy kapitałowej,
  • Elektrobudowa S.A. – coroczne wyceny (testy na utratę wartości) trzech spółek należących do spółki Elektrobudowa S.A. na potrzeby sprawozdawczości finansowej według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (MSR),
  • PGNiG GAZOPROJEKT S.A. – wycena spółki na potrzeby podwyższenia jej kapitału,
  • Polimex Mostostal S.A. – wycena spółki zależnej Polimex Mostostal z branży budownictwa infrastrukturalnego na cele sprzedaży udziałów,
  • Skąpiec.pl Sp. z o.o. – wycena spółki na cele planowanej transakcji sprzedaży.
FAQ

Masz pytania?
Mamy odpowiedzi!

Wycena spółki ma przede wszystkim na celu określić faktyczną wartość spółki. Nie polega ona na prostym zsumowaniu poszczególnych składników aktywów i odjęciu zobowiązań (bo występują pomiędzy nimi synergie). Wycena spółki niesie znacznie większe korzyści, niż tylko poznanie realnej wartości przedsiębiorstwa. Na bazie wyników wyceny można również zobrazować sytuację w przedsiębiorstwie i wykorzystać zdobyte w ten sposób informacje na potrzeby zarządzania nim. Co więcej, wycena wartości spółki dostarcza kluczowych informacji w związku z decyzjami zarządczymi czy też zamierzonymi transakcjami kapitałowymi. Pozwala także na ustalenie minimalnej i maksymalnej ceny, za jaką można sprzedać przedsiębiorstwo. Dzięki temu można uniknąć sprzedaży spółki po zaniżonej cenie. Poznana wskutek wyceny wartość spółki może ponadto wzmocnić siłę przetargową przedsiębiorstwa w negocjacjach, rozwiać wątpliwości w przypadku rozbieżności co do jej wartości oraz pozwolić zabezpieczyć się przed negatywnymi skutkami sporów na tym tle.

To, ile potrwa wycena spółki, jest warunkowane wieloma różnymi, indywidualnymi czynnikami. Nie można więc określić jednoznacznie, jak długo będzie trzeba na nią czekać. Jeśli jednak każdy jej etap przebiegnie zgodnie z planem i bez większych komplikacji, cały proces powinien zająć około 3-4 tygodni.

Wartość spółki zależy od kilku parametrów. Wpływa na nią między innymi wartość przepływów pieniężnych generowanych w spółkę, w tym zysków, ale także zmian kapitału obrotowego i nakładów inwestycyjnych. Nie bez znaczenia jest także poziom ryzyka związany z branżą, w tym konkurencyjność branży, w której przedsiębiorstwo działa oraz etap rozwoju, na którym się znajduje. Podczas wyceny uwzględnia się ponadto zmiany rynkowe czy też inne istotne z punktu widzenia wartości firmy czynniki zewnętrzne, formę prawną spółki oraz składniki niemajątkowe – logo, znaki towarowe czy patenty.

Koszty, z jakimi wiąże się wycena spółki czy wycena udziałów w spółce, w dużej mierze zależą od stopnia skomplikowania sprawy, ilości czynników, które należy wziąć pod uwagę, zakresu wymaganych analiz oraz specyfiki branży. W Volante koszty ustalane są indywidualnie z każdym klientem – jeśli więc chcesz dowiedzieć się, ile wyniosą w Twoim przypadku, zapraszamy do kontaktu!

Nie – sprzedaż udziałów spółki teoretycznie nie musi być poprzedzona przeprowadzeniem wyceny. Jednakże jest to rekomendowane w celu przeprowadzenia racjonalnego procesu sprzedaży oraz zabezpieczenia się przed konsekwencjami prawno-podatkowymi, tak aby nikt nie podważył rynkowości zawieranej transakcji. Warto dodać, że aby możliwa była wycena udziałów spółki, należy najpierw wycenić całe przedsiębiorstwo. Ma to istotne znaczenie, gdyż konieczne jest ustalenie, jak poszczególne udziały wpływają na kontrolę nad spółką czy też generują korzyści z dywidendy.

Aby móc rzetelnie i kompleksowo przeprowadzić wycenę spółki, należy dostarczyć biegłemu z zakresu wyceny przedsiębiorstw szereg dokumentów, które umożliwią kompleksową analizę i ocenę sytuacji przedsiębiorstwa. Kluczowe znaczenie mają historyczne wyniki finansowe spółki prezentowane w sprawozdaniach finansowych za ostatnie lata, a także w bardziej szczegółowych informacjach księgowych. Ponadto pomocne są prognozy finansowe na kolejne lata działalności spółki. Jeśli spółka takowych nie sporządza, to biegły zazwyczaj sam je konstruuje w oparciu o dyskusję z zarządem spółki oraz na podstawie prognoz makroekonomicznych i prognoz rozwoju danej branży.

W Volante stosujemy trzy główne podejścia do wyceny przedsiębiorstw, w ramach których korzystamy z najpopularniejszych metod. W każdym przypadku metodykę wyceny dobieramy indywidualnie w zależności od charakteru spółki i celu wyceny. Podejście majątkowe do wyceny spółki polega na wyznaczeniu wartości przedsiębiorstwa poprzez wycenę aktywów bilansowych i pozabilansowych skorygowanych o kapitał obcy. W ramach tego podejścia najczęściej stosowana jest metoda skorygowanych aktywów netto. Podejście porównawcze do wyceny skupia się na ocenie firmy w oparciu o porównanie jej z wartością innych przedsiębiorstw działających w tej samej branży i mających podobny model biznesowy. W ramach tego podejścia najczęściej stosowane są metody mnożników giełdowych i mnożników transakcyjnych. Podejście dochodowe uwzględnia natomiast przede wszystkim przyszłe zyski i przepływy pieniężne, które następnie są dyskontowane do wartości obecnej. Najczęściej stosowana jest tutaj metoda zdyskontowanych przepływów pieniężnych (DCF).

Nasi klienci

Wiedza i doświadczenie, które zdobyliśmy na przestrzeni wielu lat, pomogła znanym firmom, zapewniając im konkretne wyniki i rozwój.